Dlaczego chrzest dziecka jest tak ważny? 
Od chwili poczęcia rodzice zaczynają odczuwać wszystkie emocje, które towarzyszą witaniu nowego życia na tym świecie. Chociaż jest mnóstwo radości i podniecenia, może również pojawić się uczucie niepewności i strachu. Niemal natychmiast nowi rodzice odczuwają potrzebę ochrony i opieki nad  malutkim dzieckiem.

Obowiązki rodzicielstwa są ogromne i wykraczają daleko poza podstawowe potrzeby każdego człowieka. Oprócz zapewniania pożywienia i schronienia rodzice muszą być dla naszych dzieci źródłem pocieszenia, dyscypliny i miłości. Zostaniemy wezwani do dawania z siebie wszystkiego, czego w większości nie moglibyśmy sobie nawet wyobrazić.

Chociaż praca jest trudna, niewiele jest rzeczy w życiu, które dają nam tyle szczęścia, co dar dzieci. W niezwykły sposób uczą nas, co to naprawdę znaczy kochać i być kochanym. Wystarczy jeden uścisk, aby wszystkie bezsenne noce były tego warte, a uśmiech dziecka sprawia, że zapominamy o wszystkim co nas dręczy. 

To dlatego, że tak bardzo ich kochamy, chcemy dać im to, co najlepsze. Aby naprawdę zapewnić naszym dzieciom możliwie najlepsze życie, konieczne jest nauczenie ich wiary w Boga, a pierwszym krokiem do tego jest chrzest.

Czy niemowlęta powinny być ochrzczone, czy warto poczekać aż dorosną i samodzielnie podejmą decyzję? 

Niegdyś to było nie do pomyślenia by nie ochrzcić dziecka od razu po narodzinach. W dzisiejszych czasach niestety coraz częściej możemy usłyszeć, że rodzice postanowili zaczekać z chrztem do momentu osiągniecia " rozumności " poprzez ich dziecko by samo mogło podjąć tę decyzje. Sama w swoim środowisku mam ludzi, który nazywają to " przymuszeniem dziecka do wiary ", osobiście się z tym nie zgadzam. 

W związku z tym zasady zaangażowania ze strony praktykujących rodziców chrześcijańskich należy uzupełnić o inne względy w przypadku „rodzin o małej wierze lub rodzin niechrześcijańskich”. Jeśli osoby te proszą o chrzest ich dziecka, muszą istnieć zapewnienia, że ​​dziecko otrzyma korzyść z chrześcijańskiego wychowania wymaganego przez sakrament. Przykładami takich zapewnień są „wybór rodziców chrzestnych, którzy szczerze zaopiekują się dzieckiem, czy też wsparcie społeczności”. Sama jestem matką trojga dzieci i nie wyobrażam sobie jak mogłabym nie ochrzcić, któregokolwiek z moich dzieci. Zostałam wychowana w rodzinie wierzącej i w taki sam sposób zamierzam wychować Swoje dzieci. 

Sposoby świętowania chrztu dziecka 

Akt chrztu zwykle trwa kilka minut. Ceremonia chrztu obejmuje kapłana namoczenie głowy dziecka wodą święconą i / lub częściowe zanurzenie dziecka w wodzie święconej. Jednak w zależności od tego, jak wielka i szykowna byłaby reszta imprezy, możesz świętować przez kilka godzin lub całą noc. Chrzest daje poczucie prawdziwej wspólnoty, ponieważ rodzice, rodzice chrzestni, członkowie rodziny i przyjaciele obiecują, że będą razem zachęcać dziecko do wiary. Czy jest lepszy sposób na natychmiastowe wzmocnienie więzi między bliskimi niż pyszny posiłek?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się gościć w domu, czy zarezerwować stolik w ulubionej restauracji, zebranie się przy posiłku może być równie wymowne, jak i przyjemne. Zwłaszcza jeśli jesteś gospodarzem w domu, nie wahaj się, aby wszystko było proste. W końcu opiekujesz się dzieckiem! Jeśli jest czas, aby poprosić o pomoc w sprzątaniu, zdecydować się na catering lub wynos, albo zamienić imprezę w piknik na podwórku, aby nie musieć nakrywać do stołu, to jest to.

Jaka jest rola rodziców chrzestnych na chrzcie? 


Rodzice chrzestni są wybierani przez rodziców ochrzczonego dziecka. Istnieje powszechne przekonanie, że rodzice chrzestni będą pełnić funkcję opiekunów dziecka, jeśli coś się stanie rodzicom dziecka. Rodzice zwykle wybierają kogoś, kto jest bardzo zaufany i bliski rodzinie, ponieważ będzie odgrywać kluczową rolę w trosce o duchowe i fizyczne samopoczucie ich chrześniaka. Do pełnienia tej pozycji w życiu niemowlęcia wybierana jest para, dlatego część ceremonii będzie się na nich koncentrować. W bardziej konserwatywnych kościołach rodzice chrzestni są zawsze praktykującymi chrześcijanami lub katolikami, którzy honorują sakramenty i spełniają określone wymagania, takie jak chrzest. Jednak w bardziej liberalnych środowiskach każda osoba, którą wybiorą rodzice dziecka, może otrzymać tę rolę. W niektórych religiach zwyczajowo rodzic chrzestny podarowuje dziecku upominek, którym jest krzyżyk bądź medalik ze srebra bądź złota. Podczas gdy w innych rodzice chrzestni pełnią rolę sponsorów i płacą w całości lub częściowo za strój do chrztu i mogą dzielić się odpowiedzialnością finansową z rodzicami dziecka.


Jak powinien wyglądać strój dla chłopca do chrztu?


Preferencje co do ubioru dzieci zmieniają się cały czas. Niegdyś było to zwykłe ubranko bądź biała sukieneczka, zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. Dziś możemy nabyć mini garniturki składające się zazwyczaj z 3 części : body/koszula, kamizelka, spodnie. Często w takich zestawach możemy ujrzeć także kaszkiecik lub czapeczkę. Dodatkowo ubranko do chrztu możemy kupić odpowiednie na daną porę roku. Wtedy zazwyczaj kompleciki wzbogacone są w kurteczki bądź śpiworki dla niemowląt. Co do koloru ubranek także nie ma aż tyle ograniczeń jak kiedyś. Możemy kupić tradycyjne białe ubranko, ale również dostępne są w kolorach np. niebieskich. 
Jedną, tradycyjną cechą ubranka do chrztu pozostała biała szatka, którą każde dziecko posiada podczas chrztu. Ta forma także nieco ewoluuję. Możemy kupić szatkę wyglądającą jak sukieneczka bądź na wzór pieluszki. Dodatkowo każdy rodzaj szatki wzbogacony jest w haft dotyczący sakramentu chrztu świętego, a wedle upodobań możemy umieścić na niej również datę chrztu, imię dziecka i np. od kogo została ona podarowana. 


Gdzie mogę znaleźć dobrej jakości stroje do chrztu? 


Dzięki dzisiejszej technologii możesz kupić online stroje do chrztu, które są niedrogie, ale mają dobre wykonanie. Pamiętaj, że będziesz chciał znaleźć wygodne tkaniny, aby maluch nie był niespokojny podczas ceremonii, więc poświęć trochę więcej czasu na skontaktowanie się z producentami, aby uzyskać więcej informacji na temat ich ubrań do chrztu. Takie stroje do chrztu można znaleźć na stronie asantiforkids.com 

Co powinieneś wiedzieć przed chrztem Swojego dziecka? 


Chociaż chrzest dziecka jest ważną i radosną okazją, jest to jedna z łatwiejszych ceremonii religijnych, jakie możesz zaplanować. Jest jednak kilka kluczowych punktów, o których powinieneś wiedzieć wcześniej:

  • Najpierw upewnij się, że znasz wymagania kościoła, w którym odbędzie się chrzest. W różnych miejscach kultu mogą obowiązywać surowsze zasady niż w innych. Na przykład w niektórych kościołach rodzice chrzestni nie mogą małżeństwem lub nie mogą być w związkach nieformalnych.
  • Jeśli Ty i Twój współmałżonek macie nieco inne zwyczaje religijne, wymagania mogą się różnić, więc ustalcie do czyjej wiary zostanie doprowadzone dziecko. 
  • Ustalenie dogodnej daty chrztu jest ważna, jeśli chcesz mieć pewność, że mogą w nim uczestniczyć niektórzy członkowie rodziny lub przyjaciele.
  • Ustal budżet i zdecyduj, czy rodzice chrzestni pomogą w niektórych wydatkach, choć w niektórych obszarach Polski, wedle tradycji to właśnie chrzestni pokrywają niektóre koszty związane z chrztem. Pamiętaj, jak wielkim świętem będzie ten chrzest, niezależnie od tego, czy planujesz tylko sam chrzest, czy też będziesz urządzać przyjęcie. Posiadanie jasnych oczekiwań pomoże lepiej rozdzielić fundusze na to szczególne święto.
  • Niektórzy rodzice decydują się również na obdarowywanie gości pamiątkami/podziękowaniami  za przybycie na chrzest dziecka.

Jeśli zostałeś zaproszony na chrzest lub planujesz taki dla własnego dziecka, zrozumienie ceremonii i znaczenia chrztu może pomóc uczynić całą ceremonię bardziej znaczącą i przyjemną. Nie zapomnij poszukać odpowiedniego miejsca, stroju i prezentów na tę okazję. Ale co najważniejsze, ciesz się tą piękną tradycją, która będzie pielęgnowana przez pokolenia.

2 komentarze:


Strona www.blogolady.pl korzysta z narzędzi analitycznych - zbieranie danych jest anonimowe.