Chciałbyś studiować psychologię, ale nie jesteś do końca pewna czy ten kierunek jest dla Ciebie odpowiedni? A może już się dostałaś na te studia lecz czujesz pewne obawy, czy podjęłaś prawidłową decyzję? Myślę, że ten artykuł pomoże rozwiać Twoje refleksje! 


Dla kogo studia psychologiczne są dobrym wyborem?


Psychologia to specyficzne studia, które łączą w sobie kilka dziedzin nauki. Dlatego od kandydatów wymagana jest dość szeroka wiedza ogólna. Natomiast tematy poruszane na zajęciach mają w wielu przypadkach oddźwięk praktyczny i odzwierciedlenie trudności w życiu codziennym.

Dodatkowo ten kierunek studiów niektórych studentów wystawi na dużą próbę otwartości, empatii oraz umiejętności aktywnego słuchania. Jak wiadomo, nie każdy człowiek jest w stanie otwarcie mówić o swoich przeżyciach i emocjach, dlatego ważną cechą psychologa jest umiejętność zdobycia zaufania pacjenta. Jest to o tyle trudne, że wymaga cierpliwości i odpowiedniego podejścia do tej drugiej osoby.Czym się zajmuje psycholog w praktyce?


Zadaniem psychologa najczęściej nie jest stawianie określonej diagnozy psychologicznej. Aczkolwiek na przykład biegli sądowi po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu są zobowiązani wydać opinie. Dlatego tez wiele osób myli psychologa z psychiatrą. Najczęściej tez na słowa by, ze swoimi problemami udał się do psychologa, potrafi wybuchnąć, że jest zdrowy i nie potrzebuje pomocy takiego lekarza. Oboje pełnią role w procesie zarówno leczenia, jak i rozwoju. Z tym, że psychiatra jest w pełni wykwalifikowany do leczenia chorób z podłożem psychicznym.

Na pierwszej wizycie u psychologa możesz spodziewać się szeregu pytań, które będą mieć za zadanie przeprowadzenie podstawowego wywiadu. Możesz np. spodziewać się pytań dotyczących tego, co dla Ciebie stwarza problemy, w jakich okolicznościach, jak sobie radzisz, kiedy Twoje problemy się nasilają. To są tylko przykłady, każde zadane pytanie na wizycie będzie dotyczyć tylko Twojej osoby i problemu, z jakim się zgłaszasz. Kolejne sesje mogą przebiegać w podobny sposób, nie ma co się zrażać ilością i dociekliwością psychologa, a to dlatego, że ma to na celu zagłębienie się dokładniej w Twój problem, a dodatkowo dogłębniejsze zrozumienie Ciebie samego.


Czego będziesz się uczyć na studiach?


Jak to na każdych studiach bywa, będziesz uczył się tego, co cię interesuje i jeśli się dobrze przyłożysz, to naprawdę masz pełny wybór. Na przykład psychologia społeczna daje duże możliwości poznawania mechanizmów ludzkiego zachowania. Musisz tylko zdawać sobie sprawę z tego, że ścieżka do "bycia psychologiem" jest dość żmudna i ukończenie studiów nie przygotuje cię w pełni do tej roli, ale daje dobre podstawy.

Co do przedmiotów typowo psychologicznych, w zależności od programu danej uczelni, będziesz uczył się psychologii klinicznej, rozwojowej, poznawczej, społecznej, rehabilitacji, neuropsychologii, psychopatologii, diagnozy i ekspertyzy, itp. Wiąże się z tym, że będzie pojawiać się tam ogrom prac do napisania, ale dzięki temu, Twoi wykładowcy będą mogli bez problemu " odczytać " czy prawidłowo interpretujesz otrzymane wyniki.Dodatkowo po tych studiach nie jest wcale tak łatwo znaleźć pracę. Etapy aplikacji i rekrutacji są raczej żmudne. Same studia zwykle nie zawsze wystarczają, bo rynek woli pracownika z doświadczeniem. I tak np. specjalizacja kliniczna to dodatkowe kursy z rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Psychoterapia to kolejne szkolenia i kursy, które sięgają blisko 30 tysięcy złotych, a czasem nawet i więcej. Więc jeśli myślisz o takich studiach i dobrej psychopracy, od razu zacznij wypychać świnkę-skarbonę po same brzegi.

Tak jak całe studia są dość trudne i wymagające, tak samo praca magisterska nie należy do najłatwiejszych. Po obraniu odpowiedniego tematu napisanie pracy magisterskiej to nie lada wyzwanie i wiele nerwów, ale zawsze warto spróbować Swoich sił nie idąc na łatwiznę. Choć w tej kwestii także uważam, że warto sięgnąć po małe uchybienie, którym jest kompleksowa pomoc w sprawdzeniu pracy magisterskiej. Warto sięgnąć w takiej sprawie o pomoc do serwisu, który zawodowo zajmuje się pisaniem prac dyplomowych. Co dzięki temu zyskujesz? Rzadszy kontakt z promotorem, pomoc oraz radę w każdej chwili, bo jednak właśnie za to płacisz oraz ogrom dobrych rad, które tylko znacznie ułatwią Ci pisanie tej pracy! 

Projektowanie stron www  jak  i ogólne tworzenie nie jest rzeczą prostą. Dlatego warto zastanowić się nad powierzeniem tego dla osób wyspecjalizowanych w tej dziedzinie.  Bez najmniejszego problemu możesz znaleźć wiele osób, które Ci w tym pomogą, ale pamiętaj, że warto powierzyć to komuś zaufanemu. 


 


Brak komentarzy:


Strona www.blogolady.pl korzysta z narzędzi analitycznych - zbieranie danych jest anonimowe.