Ciąża - stan, kiedy wiele kobiet traci samoakceptacje i czuje się fatalnie.  
Ale wielu mężczyzn twierdzi, że kobieta w ciąży to najpiękniejsza rzecz na świecie. Dlatego zadaniem mężczyzny jest umieszczenie partnerki na piedestale, kiedy jest w ciąży. Musi czuć się bardziej kochana, bezpieczna i piękniejsza niż kiedykolwiek, a Twoim zadaniem jest upewnić się, że wie, jaka naprawdę jest wspaniała.

Ile warte jest zaangażowanie mężczyzny podczas ciąży? To każda z kobiet powinna ocenić osobiście. Z mojej perspektywy takie zaangażowanie jest bardzo cenne, każda ciąża jest inna, objawy które występują także mogą się znacznie różnić.  
Kiedy zaczyna się ojcostwo? Jak dla mnie, wtedy co macierzyństwo, czyli od poczęcia!  

Wczesna ciąża

Dla przyszłych tatusiów wiadomość o tym, że zostaną rodzicami będzie wspaniałą nowiną. Choć u niektórych może pojawić się lęk i przerażenie. Wielu mężczyzn na wieść o ciąży jest w szoku i nie wie, jak zachować się po jej usłyszeniu. To normalne.  Z doświadczenia wiem, że zwykle najlepiej nie ogłaszać ciąży innym osobom do końca pierwszego trymestru. Możesz wykorzystać ten czas, aby przyzwyczaić się do idei bycia tatą i pomyśleć o tym, jak poradzisz sobie ze zmianami, które przyniesie nowonarodzone dziecko.  

Dobrze jest być jak najbardziej zaangażowanym przez cały okres ciąży - na przykład chodząc na wizyty lekarskie z partnerką lub oglądając razem sprzęt oraz wszystkie potrzebne artykułu dla niemowląt. Rozmowa o swoich uczuciach pomoże wam obojgu poradzić sobie z emocjami, które może przynieść ciąża. Wsparcie dla partnerki na samym początku ciąży jest także równie ważne jak cała reszta. Twoja kobieta może odczuwać objawy, takie jak wahania nastroju i poranne nudności. Staraj się być w takich chwilach wyrozumiały, uwierz mi, że jako mama wiem, że takie objawy nie są przyjemne.  Drugi trymestr 

W miarę postępu ciąży niektóre nieprzyjemne objawy powinny ustąpić lub chociaż osłabnąć. II trymestr zaczyna się w 14 tygodniu ciążydziecko zaczyna pomału uczyć się typowych ruchów dla niemowlaka, a jego organizm stale się rozwija. To właśnie w II trymestrze będziesz mógł poznać płeć swojego potomka, a także jest to odpowiedni czas by małymi kroczkami zacząć przygotowywać otoczenie na pojawienie się malucha. Jak możesz pomóc kobiecie w tym etapie? Organizm kobiety jest ciągle wystawiany na próbę, ciąża również znacznie zwiększa apetyt, a produkty, które kuszą ciężarną są naprawdę różne. Zachcianki, które dopadają kobietę w ciąży dla niektórych są odrażające, ale właśnie Ty nie powinieneś tego kwestionować. Dużą pomocą z Twojej strony będzie właśnie spełnianie tych zachcianek choć by Twoja partnerka o 2 w nocy poprosiła Cię o przygotowanie sałatki rybnej z pomarańczami!  

Trzeci trymestr 

28 tydzień ciąży rozpoczyna III trymestr ciąży. To właśnie teraz pojawia się idealny moment na wybór imienia dla Twojego dziecka. Taka decyzja nie jest prosta, ilość pomysłów, różnice w upodobaniach stanowią nie lada wyzwanie, ale nie zniechęcaj się i nie podchodź do tego nerwowo, na pewno wspólnymi siłami znajdziecie idealne imię dla waszego potomka. Dodatkowo III trymestr jest okresem, kiedy małymi krokami zbliżacie się do rozwiązania! Teraz warto przygotować kilka rzeczy:  
 • miejsce dla nowonarodzonego dziecka 
 • najpotrzebniejsze artykuły na pierwszych kilka tygodni
 • spakowanie torby do szpitala 
To są 3 z najbardziej podstawowych rzeczy, które powinny być gotowe przed czasem! Właśnie teraz Twoje wsparcie jest bardzo ważne, Twoja kobieta może odczuwać silny strach przed tym co niebawem się wydarzy, dlatego to Ty powinieneś zachować zimną krew i myśleć racjonalne. Najlepszym wyjściem może być wcześniejsza rozmowa z lekarzem prowadzącym. Jeśli jest to wasze pierwsze dziecko, poproś lekarza by skrupulatnie wytłumaczył Ci jakie są objawy zbliżającego się porodu by nie wszczynać alarmu np. przy bólach przepowiadających. Ważne jest także byś mniej więcej od 38 tygodnia ciąży miał na uwadze dolegliwości, na które uskarża się Twoja partnerka. Ważną kwestią jest także to byś nie podchodził nerwowo czy wręcz agresywnie w chwili, kiedy to fałszywy alarm, musisz być bardzo wyrozumiały i cierpliwy.  


Poród

To właśnie podczas porodu Twoja obecność może być dla niej najbardziej pomocna i potrzebna. Z porodem jest jak z ciążą, każdy jest inny. Niektóre porody trwają chwilę (nawet przy pierwszym dziecku), zaś inne trwają godzinami i są oplecione w silny ból. Dlatego w tej chwili Twoja obecność będzie naprawdę pomocna. Podczas porodu, niektóre kobiety oskarżają swoich partnerów o ból, który odczuwają i w takich chwilach z kobiecych ust mogą paść różne słowa, ale jeśli na sali porodowej Ciebie spotka również taka sytuacja, zachowaj spokój i nie bierz do siebie każdego usłyszanego słowa. Dodatkowo możesz zapytać położnej bądź lekarza w jaki sposób możesz pomóc swojej kobiecie podczas skurczów. Poród zazwyczaj dzieli się na dwa etapy, właśnie w tym II etapie Twoje opanowanie i spokój może pomóc przyszłej mamie najbardziej. Może zdarzyć się tak, że Twoja kobieta obawia się bardzo porodu, tak bardzo, że strach uniemożliwia parcie oraz współprace z położną. Właśnie w takiej chwili musisz wykazać się opanowaniem i spokojem, bo właśnie Ty możesz być tu kluczem do szybkiego zakończenia. Gdy dziecko pojawi się już na świecie, możesz także przeżyć wyjątkową i jedyną w rodzaju chwilę, a może być nią przecięcie pępowiny... Jeśli to zrobisz, na pewno nie zapomnisz tego do końca życia!  

Co tata powinien zrobić po porodzie, aby pomóc mamie?

Gratuluję! Właśnie teraz formalnie stałeś się tatą! Co powinieneś zrobić teraz? Uczyć się bycia ojcem i przyzwyczaić się do nieprzespanych nocy. W takich chwilach powinieneś postarać się by Twoja partnerka miała także kilka minut dla siebie by mogła odetchnąć. Dzięki temu zaczniesz budować cudowną więź ze swoim dzieckiem oraz zaczniesz je poznawać. Nie bój się, zrozumienie go przyjdzie szybko i nie obejrzysz się, kiedy zaczniesz rozumieć co potrzebuje maluch. Uwierz mi, nawet nie zorientujesz się, kiedy i jak ten mały człowiek nauczył Cię wiele rzeczy! 

6 komentarzy:

 1. Takie posty są naprawdę przydatne. Nie każdy mężczyzna wie jak jest ważne zaangażowanie podczas ciąży, to właśnie takimi małymi krokami może nauczyć się ojcostwa! a później, to już inna liga ojcostwa :)
  Super post!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Zgadzam się, takimi małymi kroczkami nauka idzie najlepiej!

   Usuń
 2. JA BYM TYLKO OSTRZEGAŁ przed zbytnim zaangażowaniem się faceta Ciąża to sprawa kobiety i to ona powinna decydować. Jak bardzo facet ma sie angażować. Żeby nie było tak że facdet pinuje co wolno a co nie kobiecie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu się zgadzam, moim zdaniem największe wsparcie mężczyzny to będzie wyrozumiałość w tym czasie :) Kobieta może mieć różne nastroje, zachcianki itd i nie było by tu na miejscu negowanie takich chwil :)

   Usuń
 3. Nie każdy mężczyzna niestety potrafi zaangażować się już w okresie ciąży, chociaż ja uważam, że ciąża to raczej taki osobisty stan dla kobiety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się! Ale uważam także, że wsparcie mężczyzny także odgrywa tu dużą rolę.

   Usuń


Strona www.blogolady.pl korzysta z narzędzi analitycznych - zbieranie danych jest anonimowe.